Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Akcize". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ
1.POJAM I PRIRODA JAVNIH PRIHODA…………………………………
2.KLASIFIKACIJA JAVNIH PRIHODA…………………………………………
3.DIREKTNI I INDIREKTNI POREZI…………………………………………
4.AKCIZE U REPUBLICI SRBIJI……………………………………………………
4.1.OBRAČUN AKCIZE……………………………………………………
4.2.ODLOŽENO OBRAČUNAVANJE I PLAĆANJE AKCIZE…………
4.3.OBRAČUN AKCIZE PRI UVOZU AKCIZNIH PROIZVODA…………
4.4.POSEBNI SLUČAJEVI OBRAČUNAVANJA AKCIZE…………
4.5.POVRAĆAJ AKCIZE……………………………………………………
4.6.REFAKCIJA AKCIZE……………………………………………………
4.7.OLAKŠICE KOD PLAĆANJA AKCIZE - OSLOBOĐENJA…………
4.8.UMANJENJE OBRAČUNATE AKCIZE………………………………
4.9.ZAKON SA PRATEĆIM PROPISIMA………………………………
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………
LITERATURA………………………………………………………………
Str. 3. Str. 4. Str. 5.
Str. 6.
Str. 9.
Str. 9.
Str. 10.
Str. 10.
Str. 10.
Str. 10.
Str. 11.
Str. 12.
Str. 12.
Str. 13.
Str. 14.
1.
POJAM I PRIRODA JAVNIH PRIHODA
2|Pag e
Pod javnim ili društvenim prihodima podrazumevamo sva ona novčana sredstva koja
služe društvenoj zajednici za podmirenje (pokriće) javnih ili društvenih rashoda.
Prema tome, da bi organi društveno-političkih zajednica mogli da funkcionišu i da obavljaju svoje funkcije oni moraju da raspolažu određenim novčanim sredstvima-prihodima. Dok su se ranije ovi prihodi javljali u naturalnom obliku dotle se oni u savremenoj privredi, gde vladaju robno-novčani odnosi, javljaju isključivo u novcu.
Država, kao i ostale društveno-političke zajednice, mogu da ostvare svoje prihode na razne načine.To zavisi u velikoj meri od produkcionih odnosa prema kojima se određuje i karakter janih prihoda.
Osnovni oblici javnih prihoda u savremenoj finansijskoj teoriji su porezi, takse, carine, parafiskaliteti i dr.Javni prihodi imaju javno-pravni karakter i služe za pokrivanje javnih rashoda, odnosno finansiranje javnih potreba.Važne karakteristike javnih prihoda su njihova obaveznost utvrđena na osnovu ustava i zakona, i njihov netržišni karakter.
Javni prihodi su novčana državna sredstva za finansiranje opštih i zajedničkih potreba.Na visinu i strukturu javnih prihoda deluju raznovrsni politički, socijalni, ekonomski i drugi faktori u pojedinim zemljama.Javni prihodi se pretežno formiraju putem raspodele i preraspodele nacionalnog dohodka.Klasična teorija je: poreze, takse i prihode od javne imovine posmatrala kao normalne, redovne, javne prihode, kojima treba pokrivati redovne javne rashode.Savremena finansijska teorija pored klasičnih javnih prihoda i jani dug, emisiju novca i druge oblike javnih prihoda, prihvata kao normalne, redovne javne prihode.
Savremena teorija daje prednost klasičnim oblicima javnih prihoda, posebno porezu kao osnovnom obliku javnih prihoda, a javni dug, emisiju novca i dr. Po pravilu koristi kao dopunske javne prihode, koji služe za pokrivanje javnih rashoda i ostvarenje ciljeva fiskalne i ekonomske politike u različitim fazama privrednih ciklusa.
Javni dug postaje redovan izvor javnih prihoda modernih država.Uvođenju ekonomske i finansijske politike, savremena država nastoji da uskladi realan rast javnih prihoda sa rastom nacionalnog dohodka i društvenog proizvoda.Na visinu i strukturu javnih prihoda utiču javne funkcije, ekonomska moć države i konkretni ekonomski odnosi.
OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. www.maturskiradovi.net
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!